Ako cestovať

Je rozdiel dovolenka a dovolenka

Vezmem do úvahy iba 2 typy, aj keď ich je samozrejme oveľa viac.

Typ 1:  Relaxačná

Ležať na pláži pri mori, opaľovať sa a využiť animačné aktivity = samozrejme tu si človek oddýchne a naberie novú energiu.

Typ 2:  Poznávacia

Chcete ísť na miesta, ktoré poznáte iba z časopisov alebo televízie a RAZ by ste ich chceli vidieť aj, naživo = nie je to oddychovka :)

 

Keď chceme cestovať lacno, väčšinou sa cena odvíja od letenky. A preto si ju zvykneme zakúpiť už aj 2 – 3 mesiace vopred. Podľa nášho predbežného odhadu, koľko času sme ochotní venovať svojej dovolenke. Pri „poznávačke“ jednoznačne dĺžku pobytu ovplyvňuje mesto, ktoré chceme navštíviť. Je rozdiel ísť do Paríža a do Milána.

Druhú najdrahšiu položku z nášho cestovania tvorí ubytovanie. Ideálne by bolo, kebyže máme známych, rodinu, priateľov všade tam, kde chceme ísť. Ale reálne sa treba popasovať aj s hľadaním ubytovania.

Ak cestujeme s tým, že v hlave máme zafixované dovolenka LOW COST, tak nepotrebujeme zháňať 5 hviezdičkový hotel. Často krát sa uspokojíme s lacnejšou verziou akou je hostel. Opäť treba rátať s tým, že pokiaľ mesto nie je príliš veľké a dá sa pochodiť aj pešo, najlepšie je hľadať ubytovanie v centre. Taktiež je dôležitá krajina, do ktorej cestujeme. Severské krajiny sú podstatne drahšie.

 

Keď už máme zabezpečenú letenku, ubytovanie, treba sa pozrieť na dopravu z letiska do miesta destinácie. Oplatí sa kúpiť si lístok cez internet, je o niečo lacnejší. Nie je to samozrejme vždy tak.

A na záver: mesto si pozrieme sami bez sprievodcov. Čo sa oplatí vidieť v danom meste si už každý z nás dokáže vygoogliť aj na internete. A keď nie, tak si za to zaplatí v ktorejkoľvek cestovnej kancelárii zameranej na poznávacie zájazdy (ale to už nemá low cost :) ).

Napr. Ryanair  lieta už aj do prímorských miest, takže si môžeme zorganizovať aj low cost dovolenku pri mori. Väčšinou nás takýto typ dovolenky stojí o polovicu menej ako keď cestujeme cez klasickú cestovku.

 

Dá sa spoznávať aj exotika low cost?

Dá.

Opäť, všetko sa dá, len treba tomu venovať ČAS. Hľadať na nete treba v tomto prípade dlhšie, niekedy sú to hodiny, inokedy celé dni. Ale keď sa to podarí, tak to stojí za to. Prečo by ste mali zaplatiť za dovolenku napr. v Grécku 800 €, keď za tú istú sumu môžete ísť na Jamajku či Kubu? Samozrejme zo všetkých katalógov po nás poškuľujú ceny iba nad 1200 € za niečo exotickejšie a pokiaľ nepatríte do tej skupiny ľudí, ktorí si podobnú sumu zarobia za mesiac alebo menej, tak nad tým ani neuvažujete.

Pokiaľ je človek mladý tak znesie aj menej luxusu, nehovoriac o všetkých výhodách mladšieho veku  (zvýhodnené lístky a vstupné, poprípade zadarmo). Iste s vekom a zárobkom sa zvyšujú aj nároky, nehovoriac o rodine a malých deťoch. Ale na druhej strane, keď zaplatíte za dovolenku veľa, veľa aj očakávate. Ak platíte menej, aj vaše nároky sú menšie J.

 

Niekedy máme iba strach z nepoznaného a na dovolenku na vlastnú päsť sa nevieme odhodlať. Keď však objavíme čaro aj takého cestovania, naša spokojnosť z nového miesta je prvoradá.

 

Nemáte s kým vycestovať?

Cez túto stránku si možno nájdete „parťáka“ na cestovanie aj vy.